O mnie

Nazywam się Michalina Tobiaszewska. Jestem absolwentką Uniwersytetu Szczecińskiego, gdzie ukończyłam studia magisterskie na kierunku Pedagogika Socjalna i Resocjalizacja. Na Uniwersytecie Adama Mickiewicza ukończyłam Podyplomowe Studia Pomocy Psychologicznej. Od lat pracuję w ośrodku dla młodzieży z trudnościami. Ta praca jest wciąż moją pasją, ale i inspiracją do wielu działań.
Już w czasie moich pierwszych studiów spotkałam się z koncepcją terapii systemowej. Zaciekawiła mnie, wydała mi się prawdziwa. Czułam, że jej filozofia jest mi w jakiś sposób bliska. Przeczytałam kilka książek, dostałam dobrą ocenę z egzaminu, a potem.. porwał mnie nurt życia. Terapia systemowa znalazła sobie ciche i bezpieczne miejsce w moim sercu i umyśle i tam spędziła kilka lat. Ja skończyłam studia, studia podyplomowe i znalazłam wymarzoną pracę. Nadal się dokształcałam. Wychodzę z założenia, że człowiek uczy się całe życie, a jeśli pracuje z innymi Ludźmi, musi czasem wspomagać się kursami, warsztatami i treningami. Kilka lat temu czegoś zaczęło mi brakować. Pracowałam z jednostkami, wyjętymi z ich środowisk, odizolowanymi. Widziałam zmiany zachowań, efekty naszej wspólnej pracy. A potem te jednostki wracały do swoich środowisk i o tych zmianach jakby zapominały, wracały do tego co stare i sprawdzone, ale niekoniecznie dla nich dobre. Jakby wciągał je znany SYSTEM. I wtedy właśnie przypomniałam sobie o terapii systemowej. Poczułam, że czas do niej wrócić, bo nikt z nas nie jest samotną wyspą. Żyjemy w środowisku rodzinnym, lokalnym, społecznym i żadne zmiany nie mogą być trwałe, jeśli tego nie uszanujemy i nie uwzględnimy. Zaczęła się moja przygoda z Wielkopolskim Towarzystwem Terapii Systemowej. Tam właśnie odebrałam moje systemowe wykształcenie i wciąż się dokształcam. Jestem Nadzwyczajną Członkinią WTTS i tam też poddaję się stałej superwizji.
Poza moją pracą w ośrodku wychowawczym, współpracowałam z ośrodkami interwencji kryzysowej, ośrodkami pomocy rodzinie, domem samotnej matki. Prowadzę również warsztaty samorozwojowe.
Zakładam, zgodnie z duchem terapii systemowej, że każdy człowiek jest specjalistą od siebie samego, czasem jednak potrzebuje towarzysza, z którym odkryje rozwiązania problemów czy drogi wyjścia z kryzysu. I ja jestem właśnie tym towarzyszem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *